Türkiye’de En Çok Tercih Edilen SUV Modelleri

Türkiye'de en çok satılan 10 SUV modeli ve bu modellerin satış sayılarını sizler için derledik. Fiyat, performans ve teknoloji açısından ülkemizde tercih edilen en iyi SUV modellerin tam listesini sizler için derledik.

Son yıllarda SUV segmenti kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen gövde tipi olmayı başardı. Özellikle yerden yüksek olması, geniş bir iç mekân barındırması ve binek otomobillere göre daha güvenli bir özelliğe sahip olması açısından kullanıcılar son yıllarda SUV araçlara yönelmeye başladılar. Bu kapsamda Türkiye’de en çok tercih edilen SUV modelleri ve bu modellerin toplamda ulaştıkları satış adetlerini sizler için araştırdık.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODM) verilerine göre Türkiye’de satılan her iki araçtan biri SUV gövde tipine sahip araç olmuştur. Bu kapsamda SUV modelleri yılı 493.957 adet satış ile tamamlamıştır. Bu sayı sıfır araç satışının %51.1 payını SUV araçların aldığını göstermektedir. Bu kapsamda son derece ilgi gören SUV modellerini sizler için inceledik. Özellikle fiyat performans açısından alınabilecek modelleri ve bu modellerin güncel fiyatlarını sizler için araştırdık.

SUV modelleri üst düzey konfor sunan modellerdir. Bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların en çok satın aldıkları ilk 10 SUV modeli sizler için derledik. Peki Türkiye’de en çok tercih edilen SUV modelleri hangisidir? En çok satılan SUV modelleri hangileridir? En çok tercih edilen SUV modelleri kaç adet sattı? İşte, 2024 yılında piyasada son derece önemli yere sahip en çok satılan 10 SUV modeli:

10 - CHERY TIGGO 8 PRO

Yeni Chery Tiggo 8 Pro 14 bin 499 adet ile listemizin 10. Sırasında yer almaktadır. Çinli markanın bu SUV modeli özellikle iç mekân ve teknoloji açısından son derece ilgi görmektedir.

9 - VOLKSWAGEN T-ROC

Volkswagen markasının B segment SUV modeli olarak satışa sunduğu T-Roc, 15 bin 587 adetlik satış rakamına ulaştı. Özellikle fiyat, konfor, teknoloji ve motor performansı açısından ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

8 - OPEL MOKKA

15 bin 982 adet satış rakamlarına ulaşan Opel Mokka, özellikle tasarım açısından sınıfının en çok beğenilen SUV modellerinden biri olmayı başardı. Fiyat performans odaklı araçlardan biri olarak satıştaki yerini almaya devam ediyor.

7 - NİSSAN QASHQAİ 

16 bin 993 adet satış rakamlarına ulaşan Nissan Qashqai, hem benzinli hem de e-power teknolojisine sahip hibrit motor seçenekleriyle satışa sunulan en önemli SUV modellerinden biri olarak piyasada yer almaktadır.

6 - HYUNDAİ BAYON

Hyundai Bayon 17 bin 348 adet satıldı. B segmentinde yer alan bu araç özellikle fiyat açısından sınıfının en ucuz SUV modelleri arasında yer almaktadır.

5 - PEUGEOT 2008

18 bin 005 adet ile listemizde 5. sırada yer alan Peugeot 2008, B segment SUV araçları arasında son derece önemli bir yere sahiptir. Özellikle donanım ve teknoloji açısından son derece iyidir.

4 - PEUGEOT 3008

18 bin 048 adet ile listemizin 4. sırasında yer alan yeni Peugeot 3008 modeli ise C segment araçlar arasında yılın en çok tutulan araçlarından biri olmayı başardı. Son derece güçlü motor özellikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

3 - TOGG T10X

Türkiye’nin yerli üretimi olarak dikkatleri üzerine çeken Togg T10X 19 bin 583 adet satış gerçekleştirdi. Yılın en çok satılan elektrikli otomobili olmayı başaran TOGG T10X modeli üst düzey bir konfor ve son derece kullanışlı bir menzil sunmaktadır.

2 - DACİA DUSTER

Listemizin ikinci sırasında C segment SUV modeli olarak en çoksatılan ve 24 bin 065 adetlik satışla yeni Dacia Duster modeli yer almaktadır. Ülkemizde sıfır araç satışında son yıllarda ilk beşte yer alan bu araç başarısını sürdürmeye devam ediyor.

1 - FİAT EGEA CROSS

SUV segmentinde yılın en çok satılan modeli Fiat Egea Cross oldu. SUV görünümlü bu araç 41 bin 030 satış adetiyle yılın en çok satılan otomobili durumundadır. Özellikle SUV segmentinin en ucuz aracı olarak karşımıza çıkan bu araç; benzinli, hibrit ve dizel motor seçenekleriyle alınabilmektedir.