Tesla Araçların Batarya Ömrü ve Maliyeti Ne Kadar?

Elektrikli araçlarda en çok merak edilen batarya değişim fiyatları ve oluşabilecek sorunları sizler için araştırdık. Özellikle batarya maliyetlerini sizler için araştırdık.

Son yıllarda elektrikli araç satışları inanılmaz derecede artmaya başladı. Bu kapsamda elektrikli araçların gelecekte ne gibi sorunlar oluşturabileceği kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemizde sizlere özellikle elektrikli araç üretiminde önemli bir yere sahip olan Tesla’nın elektrikli modelleri için sunduğu bataryaların ömrünü araştırdık. Bu kapsamda satışa sunulan Tesla modellerinde yer alan bataryaların ömrü ve oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta kullanıcıların ödemek zorunda kalacakları maliyetleri firma yetkililerine sorduk. İşte, Tesla pilleri ne kadar ömürlü? Tesla batarya değiştirme maliyeti ne kadardır? Tesla bataryasını nasıl koruruz? Bu tarz soruların cevaplarını sizlere sunmaya çalışacağız.

S&P Global Mobility tarafından yapılan araştırmalar neticesinde elektrikli araçlarla ilgili çok önemli verilere ulaştık. Özellikle araştırmada Tesla modeller üzerine kurgulansa da birçok elektrikli araçta aynı maliyetlerin ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Birçok elektrikli marka, Tesla modelinden daha çok problem göstereceği tahmin edilmektedir.

Tesla araçlarda bataryalar için sunulan garanti süresi 8 yıl olarak belirlenmiştir. TOGG modellerinde de batarya ömrü 8 yıldır. Bu kapsamda firmalar 8 yıl üzerine garanti vermemektedir. Bu kapsamda kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan biri olan elektrikli araç bataryaları ne kadar zamanda yenilenmelidir, gibi sorular artmaya başladı.

Tesla Bataryaların Ömrü Ne Kadar?

Bu sorunun cevabını Elon Musk Twitter üzerinden 2019 yılında açıklamıştır. Modellere göre farklılık gösteren batarya ömrünü 450.000 km ile 800.000 km arasında olduğunu söylemişti. Bu mesafeleri incelediğimizde elektrikli Tesla modelleri yaklaşık 1.500 defa şarj edildiğinde ömrünü tamamladığı düşünülebilir. Elon Musk tarafından belirtilen km’ler tabii ki en iyi kullanımlar için sunulan menzillerdir. Bundan dolayı bu araçların pil ömrü daha da düşük olabilir.

Tesla Modellerin Gerçekte Batarya Ömrü Ne Kadar?

Tesla, farklı segmentte birçok araç modeline sahiptir. Elektrikli olarak üretilen ve performans açısından son derece gelişmiş teknolojilere sahip olan bu araçlar en uzun menzile sahip elektrikli modeller olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda Tesla marka araçları incelediğimizde Tesla; Model S ve Model X modelleri için 250 bin km, Model Y ve Model 3 modelleri içinse 200 bin km batarya garantisi sunmaktadır. Bu kapsamda bu km’ler üzerine çıkan araçlar için çıkabilecek batarya sorunlarında ciddi masraflar kullanıcıları bekliyor.

Tesla Batarya Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır?

Bu sorunun cevabını batarya sorunu yaşamış kullanıcılardan sizin için öğrendik. Özellikle yaklaşık 15.000 elektrikli araç sürücüsüyle yapılan bir araştırmada bataryalarla ilgili yaşanan sorunun %1.5 olduğu görülmüştür. Bu da son derece ideal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda elektrikli Tesla modellerinde yaşanacak batarya problemlerinde karşınıza çıkacak faturayı bu sorunu yaşayan bir kullanıcının ödediği miktar aşağıda yer almaktadır.

Pil: 13.500 dolar

İşçilik: 2.299,27 dolar

Toplam: 15.799,27 dolar

Model 3 için çıkarılan bu faturaya göre ortalama 15-16 bin dolar bir maliyetle batarya değişikliği yapılabilmektedir. Bundan dolayı da güncel dolar kuru üzerinden hesapladığımızda Türkiye’de Tesla marka bir aracın bataryasını değiştirmek isterseniz 500 bin TL ödeme yapmanız gerekmektedir. (Dolar kuru 30 TL olarak hesaplanmıştır.) İşte, Tesla modellerinin ortalama batarya değiştirme maliyeti:

Model 3: En az 13.000 Dolar

Model S: 13.000-15.000 Dolar

Model X: En az 14.000 Dolar

Tesla Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar gölgeye park edin.

Elektrikli araçlar yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.

Ev tipi şarj üniteleriyle aracın şarj olması DC hızlı şarjlara göre ömrünü uzatır.

Aracın batarya seviyesi %20 olduğunda doldurulması idealdir.

Ayrıca tam dolum yerine %80’e kadar doldurulması bataryanın ömrünü uzatır.

Bataryanın tamamen boşalmasına kesinlikle izin verilmemelidir.